Kontakt lensler, gözün korneasına yerleştirilen ve görüşü düzeltmeye yarayan ince plastik veya cam lenslerdir. Çeşitli görüş problemlerini düzeltmek amacıyla birçok lens tasarımı bulunmaktadır.

Toric Kontakt Lens Nedir?

Toric lensler astigmat rahatsızlığı olan kişiler için özel olarak tasarlanmış birden fazla lens gücüne sahip olan lenslerdir. Diğer kontakt lensler ile aynı malzemeden yapılırlar ve yumuşak veya sert gaz geçirgen formlarda bulunmaktadırlar.

Bifocal ve Multifocal Kontakt Lens Nedir?

Bifocal ve multifocal kontakt lensler, presbyopi rahatsızlığı düzeltmek amacıyla tasarlanmış olup, bir mercek üzerinde iki güç bulundurmaktadır: biri uzak görüşü düzeltmek için, diğeri yakın görüşü düzeltmek için. Bu kontakt lensler hem yumuşak hem de sert gaz geçirgen formlarda bulunmaktadırlar.

Ortokeratoloji Kontakt Lens Nedir?

Ortokeratoloji kontakt lensleri, gece için üretilmiş olup, uyku sırasında korneayı yeniden şekillendirmek üzere özel olarak tasarlanmış lenslerdir.

Skleral Kontakt Lens Nedir?

Skleral kontakt lensler, yumuşak kontakt lenslerden daha büyük ve serttirler, şekillerini korurlar ve korneanın etrafındaki beyaz bölge üzerinde dururlar.

Diğer kontakt lensler gibi, skleral kontakt lensler de kırma kusurlarından kaynaklanan kötü görüşü düzeltebilmektedir. Örneğin: miyop, hipermetrop, astigmatizm ve presbyopi rahatsızlıklarını düzeltebilmektedirler.

Küresel Kontakt Lensler Nedir?

Küresel lensler, gözün küresel yüzeyini taklit edebilen en güvenli lenslerden birisidir. Küresel kontakt lensler, miyop, hipermetrop ve presbyopi tedavisi için tasarlanmış lenslerdir. Yalnızca astigmat rahatsızlığını düzeltmek için bir şey yapamaz bu durumda da toric lensler devreye girmektedir.

Kendime Uygun Kontakt Lensi Nasıl Seçerim?

Doğru kontakt lensleri seçebilmek için göz doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Doğru lens seçimi, kırma kusurunuz, gözlerinizin kontakt lens kullanımına ne kadar  dayanabileceği, beklentileriniz ve lenslerinizin bakımını ne kadar iyi yaptığınız gibi birçok faktöre bağlıdır.

Bununla birlikte, kontakt lens takma işleminiz sırasında, rahatınıza, görüşünüze ve gözlerinizin ilk lens kullanımına ne kadar iyi dayandığına bağlı olarak, lenslerinizde değişiklikler yapılması gerekebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir