Kontakt lensler, gözlük kullanmak istemeyen ancak görme sorunları yaşayan kişiler için mükemmel bir çözümdür. Bu konu da genellikle iki ana soru ortaya çıkmaktadır: Kontakt lensleri her gün kullanmak uygun mudur? Kontakt lensler ne kadar süre kullanılabilirler?

Kontakt Lensleri Her Gün Kullanmak Uygun mudur?

Kontakt lensler, gerekli hijyen ve bakımı doğru yapıldığı sürece her gün kullanmanın güvenli olduğunu söylemek mümkündür. Temel önlemler, lensleri her zaman temiz tutmak ve mikroorganizmalarla lenslerden arındırmak ve uzun süre kontakt lens kullanımına ara verdiğiniz sırada gözlerinizin bunlar gibi zararlı şeylerden uzak durmasını sağlamaktır.

Kontakt lensleri her gün kullanmak değil, yanlış şekilde kullanmak zararlıdır. Gözlerin son derece hassas olduğunu ve doğru şekilde bakılmadığı takdirde zarar görebileceğini veya tahriş olabileceğini asla unutmamalısınız.

Kontakt Lensler Ne Kadar Süre Kullanılabilirler?

Kontakt lensler tavsiye edilen kullanım sıklıklarına göre farklı çeşitlerde bulunmaktadır, bu yüzden bu sorunun tam cevabını alabilmek için kullanmış olduğunuz lens çeşidini bilmeniz gerekmektedir. Bulunan lens çeşitleri şunlardır:

  • Günlük kontakt lensler
  • İki haftalık kontakt lensler
  • Aylık kontakt lensler
  • Üç ayda bir kontakt lensler
  • Uzun süreli aşınma kontakt lensleri

Bazı lens çeşitleri yapıldıkları malzemeler sebebiyle daha uzun süre kullanılmak üzere tasarlanmıştırlar. Ek olarak, birçok kişi uzun süreli kontakt lenslerin güvenli olup olmadığını merak etmektedir ve güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Oksijen geçirgenliği yüksek olduğu için 30 gün 29 geceye kadar aralıksız kullanılabilen bir lens çeşididir. Bu, korneanın biz uyurken bile her zaman nefes alarak sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Kontakt Lensler ile Uyunabilir mi?

Kontakt lensler  görüşünüzü düzeltmek için doğrudan gözünüzün üzerine yerleşerek size gözlüklerden daha doğal görüş sağlayabilmektedirler. Bu lensler gözünüzle birlikte hareket ederek çerçevelerdeki engelleri ortadan kaldırır. Buğulanmaları veya ıslanmaları konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Gözlerinizin sağlıklı kalabilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Kontakt lensler genellikle nefes almayan ince bir plastik malzemeden yapılır. Kornea, gözün ince, şeffaf örtüsüdür ve kan dolaşımı yoktur. Gözünüzün bu kısmı iyi durumda kalmak için oksijene ihtiyaç duyar. Lenslerinizi kullanırken gözlerinizin aldığı hava miktarı azalır. Korneanıza ulaşan oksijen miktarı da gözleriniz kapalıyken daha da fazla azalabilmektedir. Kontakt lenslerinizi takarken uyumak, gözlerinize giren toplam oksijen miktarını önemli ölçüde azaltarak göz enfeksiyonu riskini artırabilmektedir. Bu yüzden, oluşabilecek göz problemlerinden kaçınmak amacıyla lenslerinize uygun şekilde bakmanız gerekmektedir. Göz doktorunuzun kullanım ve bakım talimatlarına uymalısınız; buna, uyumadan önce lenslerinizi çıkartmanız da dahildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir