Aylık tek kullanımlık lensler, 30 gün boyunca kullanabildiğiniz lenslerdir. Çoğu lens gibi, aylık lensleri de her gece yatmadan önce çıkarmanız gerekmektedir.

Aylık Tek Kullanımlık Lenslerin Avantajları

Aylık tek kullanımlık lensler, değiştirilmeleri gerekmeden önce bir ay veya 30 gün boyunca kullanılmak üzere tasarlanmış lenslerdir. Aylık tek kullanımlık lenslerin çoğu günlük olarak takılmak üzere tasarlanmıştır, ancak bazı aylık lensler gece boyunca veya uzun süreli kullanım için FDA onaylı olabilmektedir. Bu tür lensler, esnek bir kullanım programına ihtiyaç duyan lens kullanıcıları için idealdir. Seyrek değiştirme programları nedeniyle, aylık tek kullanımlık lensler, maliyet bilincine sahip tüketiciler için iyi bir seçimdir.

 

Günlük tek kullanımlık lensler ile karşılaştırıldığında, aylık lensler genellikle daha dayanıklıdır. Bu, yırtılma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir, ancak yine de bol miktarda besleyici oksijenin göze geçmesine izin vermektedir. Aylık tek kullanımlık lenslerin daha kalın bileşimi, nemi gün geçtikçe kuruyan günlük tek kullanımlık lenslerden daha iyi tutabilecekleri anlamına da gelmektedir.

 

Aylık tek kullanımlık lensler tipik olarak, diğer lens malzemelerine kıyasla göze beş kata kadar daha fazla oksijenin geçmesine izin veren silikon hidrojel malzemeden yapılmıştır. Silikon hidrojel lensler, göze daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlayarak lens kullanımı sırasında rahatsızlık ve tahrişi önlemeye yardımcı olmaktadır. Silikon hidrojel lensleri aynı zamanda tutarlı bir tazelik ve rahatlık seviyesi sunmaktadır. Neredeyse tüm aylık lensler yumuşak lenslerdir, yani göze uyan esnek plastik formlarından yapılmışlardır.

 

Aylık tek kullanımlık lensler, torik ve multifokal dahil olmak üzere çok çeşitli reçetelerde ve lens tiplerinde mevcuttur. Torik lensler, gözün eğriliğinde bulanık görmeye neden olan bir kusur olan astigmatizmi düzeltirken, multifokal lensler, gözlerinizin yakındaki nesnelere odaklanma yeteneğinin kademeli olarak kaybolması olan presbyopiyi düzeltmektedir. Hem torik hem de multifokal lensler, astigmatizm ve presbyopi ile birlikte ortaya çıkabilen miyopu ve hipermetropu düzeltmektedir.

Aylık Lens Fiyatları Nelerdir?

Aylık lensler ortalama olarak daha ucuzdur fakat daha fazla bakım gerektirirler, bakım ve temizlik maliyetleri de dikkate alınması gereken bir faktördür. Aylık lensler için temel temizleme solüsyonları, dezenfektanlar, salin solüsyonları ve protein solüsyonları gibi çeşitli solüsyonlar kullanılabilmektedir. Günlük lensler ise bu bakımı gerektirmez ve gün sonunda atılır. Aylık lensler bu yüzden ek paraya mal olur ve bakımları için zaman gerektirirler.

Lens fiyatlarını etkileyebilecek birçok faktör vardır. Lensler için alışveriş yaparken, benzer görünen ürünler genellikle çok farklı fiyat etiketleriyle gelmektedir. Maliyeti artıran faktörler arasında göz doktorunuzun reçete ettiği marka, reçete numaranız, görme kusurları ve göz rengini geliştirme gibi özellikler yer almaktadır. Öte yandan, sigorta kapsamı, üretici indirimleri, perakendeci kuponları, toplu satın alma seçenekleri ve yıllık sözleşmeleri tercih etmek fiyatı düşürebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir